Keď je matka aj otec aj mama....

Autor: Nika Poláková | 12.6.2015 o 11:42 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  1415x

Som slobodná matka. Nie som jediná. Postupom rokov je nás viac a viac a musíme si pomôcť samé. Prečo je to tak?

Zo začiatku veľká láska. Pozná to asi každý z nás. Zamilovanosť a ružové okuliare kedy nevidíme  poriadne a chlapa máme za Boha. Nepočúvame okolie, ktoré nás na dotyčného upozorňuje pretože si myslíme, že sme našli toho pravého. Našli ste sa v tom? Je to úplne bežný začiatok nejakého príbehu každej z nás. Otázne je však ako ten príbeh skončí. Spoločné bývanie, svadba, deti a spolu až do smrti. Predstava každej ženy. No realita je bohužiaľ iná. Stane sa malá nehoda a dieťa je už na ceste.

Najprv si poviete preboha čo budem robiť? A potom sa s partnerom na dieťa tešíte. Ako však plynie čas a Vaše bruško rastie niektorí muži si začnú plne uvedomovať zmenu, ktorá príde......zodpovednosť, záväzky a povinnosti. Príde deň D a vy sa tešíte až konečne uvidíte prvý krát toho anjelika čo ste 9 mesiacov nosili pod srdcom. Chlap celý bez seba od šťastia. No nie vždy táto eufória vydrží. Prídu prvé koliky, teploty, problémy a nočné vstávanie každú hodinu. Vtedy začnú prvé hádky a muž si povie "je to naozaj to čo chcem?". Doma panuje nervozita a tak začne utekať preč......a veľa krát preč za inou. Ako sa takéto situácie končia asi vieme...rozchod. Ale čo dieťa?

Sú dva typy mužov. Prvý typ odíde lebo to vo vzťahu neklape no na svoje dieťa nedá dopustiť a snaží sa ho vychovávať spolu s matkou. Druhý typ sú muži, ktorý utečú od zodpovednosti. A čo v takom prípade? Žena je sama na dieťa, materská nestačí čo teraz? Najskôr návrh na výživné. Súd prebehne určia otcovi 100€ a Vy si poviete, že ako dobre, že bude lepšie. No potom sa zobudíte z pekného sna keď Vám prestane platiť. Čo nasleduje? Ako chlapa prinútiť aby dieťaťu dával peniaze? Pretože výživné nepatrí matke, ale dieťaťu a tým pádom otec, ktorý tak hrdo podpísal určenie otcovstva oberá vlastné dieťa o peniažky, ktoré potrebuje minimálne na základné potreby. Aký je ďalší postup? Žiadať o náhradné výživné, ale pozor. Najprv si musíte počkať tri mesiace a pred tým ešte podať návrh na exekúciu. Veľa matiek odradí od boja o výživné práve takýto zložitý a zdĺhavý postup. Tie čo sa na to dajú však po niekoľkých mesiacoch dosiahnu cieľ.

A čo otec? Neplatí si ďalej, nestará sa a netrápi ho to. Príde trestný rozkaz - podmienka. Príde platobný príkaz od exekútora a chlap len uteká skrýva sa rozhadzuje peniaze na inú a jeho dieťa? Veď matka sa postará. Na týchto "utečencov od zodpovednosti" je zákon krátky. Rozumiem tomu, že keby mali zatvoriť každého kto neplatí tak musia postaviť niekoľko nových väzníc. Ale pozrie sa na takúto situáciu štát z pohľadu slobodnej matky? Žiadate o príspevok no nemáte naň nárok pretože ste nakoniec museli odísť k rodičom tak nech sa starajú o Vás predsa nie? Nárok máte len ak žijete samé....s materskou a výživným v podnájme? Do mesiaca ste na ulici alebo ako v prvom prípade u rodičov.

Všetko je niečím podmienené. Všade je AK, a LEBO. Trápime sa vychovávame dieťa a chlap si behá veselo na slobode žije si krásny život. Čo urobíte? Podáte ďalšie trestné oznámenie? V Poľsku sa počet neplatičov znížil po tom ako im bol po nahlásení neplatenia výživného exekútorovi okamžite odobratý vodičský preukaz. Prečo to nie je tak aj u nás? Vravíte, že je? Ja bojujem o výživné dva roky a otec si veselo jazdí na aute po výletoch s novou rodinou. A to nehovorím o tom, že keď má matka možnosť ísť za lepším životom do iného okresu či štátu potrebuje súhlas otca. Otca, ktorý sa neozýva, nik nevie kde sa nachádza, neplatí, nestará sa. Tak je to v poriadku? Je to fér?

Ja osobne si myslím, že nie. A tak pre jeden paragraf matka musí ostať kde je a obracať sa ako vie len aby zabezpečila dieťaťu všetko čo potrebuje. Chodí do dvoch robôt aby zaplatila nájom, stravu, škôlku a opatrovateľku. Poriadne ani nie je s dieťaťom a to len preto aby mu nič nechýbalo. Ale čo majú robiť? Veď ten malý anjelik má len ich. Dnes je to pre slobodné matky ťažké. Zákon je na strane otcov, pri hľadaní práce nepatria medzi prvé favoritky, príspevky nedostanú "LEBO", a keď aj áno vôbec to nepocítia. Sú akoby na kraji spoločnosti.  A to majú za to, že sú pre svoje dieťa aj matkou aj otcom...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?